Домашен Ајвар

100% природна мешавина од висококвалитетени печени пиперки, модар патлиџан и зачини, обработени на начин да го дадат препознатливиот вкус на ВаВа ајварот. Ова традиционален специјалитет е совршен додаток на паста, месо, или едноставно намачкан на леб. Не содржи глутен, вештачки бои и конзерванси. Во зависност од вашите преференци, ајварот е достапен во блага и лута варијанта.

Домашна Лутеница

Овој традиционален македонски производ се подготвува по домашен рецепт од црвени печени пиперки, моркови и сос од свежи домати, што го прави овој производ единствен на пазарот во својот богат и незаборавен вкус. Лутеницата има широка употреба во секоја кујна, одлично одговара како додаток на месо од скара, сос или пак паста. Не содржи глутен, вештачки бои и конзерванси.

Бонбонки со сирење

Овие слатко лути cherry пиперчиња се полнети со кремасто сирење и се идеални како предјадење, закуска или како додаток на секое јадење.

Традиционалните македонски рецепти се познати по тоа што ги користат пиперките како главна состојка во својот состав. За овие производите ги селектиравме најдобрите сорти на пиперки кои изобилуваат со богатство на бои, ароми, вкусови. По постигнување на оптималната зрелост пиперките се маринираат во мешавина од киселина и зачини со што се добиваат највкусните рецепти со пиперки што некогаш сте ги вкусиле. За љубителите на луто и зачинето ви ги претставуваме фефероните и везените пиперки кои имаат уникатен пикантен вкус.

Барена црвена пиперка

Нето:
2350 g.; 1600 g.; 680 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700; T-720
Состав:
Црвени пиперки, оцет, лимонска киселина, вода, сол

Гамба цела

Нето:
2050 g.; 1550 g.; 650 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700; T-720
Состав:
Гамба пиперка, сол, оцет, лимонска киселина, вода

Гамба со зелка

Нето:
2450 g.; 1650 g.; 680 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700; T-720
Состав:
Гамба пиперка, зелка, сол, оцет, лимонска киселина, вода

Гамба четвртинки

Нето:
2350 g.; 1550 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700;
Состав:
Гамба пиперка, сол, оцет, лимонска киселина, вода

Сомборка

Нето:
1850 g.; 1250 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700;
Состав:
Сомборка пиперка, сол, оцет, лимонска киселина, вода

Печена црвена пиперка

Нето:
2350 g.; 1650 g.; 550 g.
Тип на пакување:
T-2500; T- 1700; T-580
Состав:
Печена црвенa пиперка, лук, магдонос, сол, оцет, лимонска киселина, вода

Лута Бонбонка

Нето:
780 g.; 480 g.
Тип на пакување:
T-1000; T- 580;
Состав:
Бонбонка пиперка, сол, киселина, лимонска киселина, вода

Потпечена бонбонка

Нето:
530 g.
Тип на пакување:
T- 580;
Состав:
Потпечена бонбонка, сол, лук, магдонос, киселина, сончогледово масло

Зелени Феферони

Нето:
510 g.
Тип на пакување:
T- 580;
Состав:
Феферони, сол, лимонска киселина, оцет, вода

Жолти феферони, (благи и лути)

Нето:
490 g. 300 g.
Тип на пакување:
T- 580; Т-314
Состав:
Феферони, сол, лимонска киселина, оцет, вода

Потпечени антипасти

Нето:
550 g.
Тип на пакување:
T- 580;
Состав:
Црвена пиперка, зелена пиперка, лук, магдонос, растително масло, сол, оцет, вода, зачини

Кебап Феферони

Нето:
500 g.; 680 g.
Тип на пакување:
T- 580; Т-720
Состав:
Кебап Феферони, сол, лимонска киселина, оцет, вода